Státní okresní archiv Liberec

Archiv

Státní okresní archiv Liberec
Vilová 339/24
460 10 Liberec 10 - Františkov

tel.: +420 488 577 812
fax: +420 488 577 813

E–mail: sokaliberec@soalitomerice.cz
web: http://www.soalitomerice.cz/content/soka-liberec

Působnost archivu se vztahuje na území okresu Liberec.

Stručná historie archivu

První pokusy uspořádat staré liberecké písemnosti provedl sekretář soukenického společenstva Ludwig Hübner již na konci 19. století, když bylo nutno přestěhovat městské písemnosti ze staré (renesanční) radnice do radnice nově postavené. Zde v městské spisovně byly nejstarší spisy uloženy i za první republiky. V době II. světové války byly archiválie uschovávány v protileteckých krytech, či jiných místech na venkově.

Novodobá historie archivu v Liberci začala oficiálně dne 1. dubna 1947, kdy byl na popud liberecké expozitury archivu Ministerstva vnitra (spravující bývalý říšský archiv) zřízen Městský archiv v Liberci. Byl podřízen osvětovému referentovi Ústředního národního výboru Liberec.

Dne 1. září 1948 nastoupil jako vedoucí archivu prom. hist. Vladimír Ruda, absolvent archivní školy, a okamžitě začal pro archiv shánět finance a prostory. Po několika variantách byl nakonec jako sídlo archivu vybrán dům v Moskevské ulici čp. 23, mimo vlastních prostor i se dvěma byty – pro odbornou archivní sílu a archivního zřízence. Po stavebních úpravách byly do archivu přebírány rozptýlené archiválie (mj. městské listiny z pancéřové skříně v Severočeském muzeu, či městské písemnosti uložené za války v kryptě kostela sv. Vavřince v Jablonném v Podještědí), četnými dary vytvářena archivní knihovna (kmenová periodika jako např. Reichenberger Zeitung, Reichenberger Deutsche Volkszeitung a Reichenberger Tagesbote darována z Archivu hlavního města Prahy).

Své archivy a mnohdy i městské archiváře měly na území dnešního libereckého okresu mimo Liberec obce Český Dub, Frýdlant, Hodkovice nad Mohelkou, Hrádek nad Nisou, Chrastava, Jablonné v Podještědí, Osečná, Nové Město pod Smrkem, Stráž nad Nisou, Vesec a Vratislavice nad Nisou.

Po vzniku Jednotného národního výboru v roce 1949 se kompetence Městského archivu v Liberci rozšířila na okres Liberec a část bývalého soudního okresu Jablonné v Podještědí; archiv tak dohlížel na většinu výše zmíněných městských archivářů. Od roku 1953 archiv přešel pod správu referátu vnitřních věcí Jednotného národního výboru, od roku 1954 Městského národního výboru Liberec.

Na základě vládního nařízení o organizaci archivní péče byly v roce 1954 zřízeny okresní archivy ve Frýdlantě a v Liberci, které pečovaly o písemnosti bývalých městských archivů v rámci frýdlantského a libereckého okresu mimo samotný Liberec, pro nějž i nadále samostatně fungoval městský archiv.

Od roku 1955 byla řízením okresního archivu pověřena Marie Karásková, v roce 1956 archiv začal sídlit v Moskevské ulici 18b, v malé budově ve dvoře, hned naproti městskému archivu, a rozrostl se o další dvě osoby. Po delším jednání archiv získal depozitář v bývalé továrně na tř. Zdeňka Nejedlého 42 (dnes tř. Dr. Milady Horákové), stávající v místech dnešní teplárny. Po zajištění technických prací sem byl přestěhován jednak archiv z Moskevské ul. 18, jednak další písemnosti z obcí, škol, farních úřadů, spolků, mj. i z obcí z bývalého okresu Turnov, připojených po správní reformě v roce 1960. Tehdy byl do depozitáře přestěhován i materiál Okresního archivu ve Frýdlantě, který v roce 1954 vznikl z frýdlantského městského archivu. Sídlil ve frýdlantské radnici a vedl jej nejprve František Siegmund, po něm Václav Procházka. Později přibyly ještě písemnosti z městského archivu z Hrádku nad Nisou (1962) a z Osečné (1964).

Protože vedoucí okresního archivu Liberec měla v roce 1963 odejít do důchodu, navrhla archivní správa sloučit Okresní archiv Liberec a Městský archiv v Liberci. Stalo se tak v polovině roku 1962. Ředitelem nově spojeného okresního archivu byl jmenován Vladimír Ruda, sídlo archivu zůstalo v Moskevské ul. 23.

Depozitář na tř. Zdeňka Nejedlého stál na místě, kde se plánovala stavba teplárny, navíc byl několikrát vykraden, proto se hledalo náhradní řešení uložení archiválií. To se našlo v podobě již upravovaného římskokatolického kostela sv. Antonína Paduánského v Ruprechticích, kam musely být archiválie v roce 1969 během tří (!) dnů přestěhovány. V roce 1992 byl kostel církvi navrácen a archiválie opět stěhovány. Putovaly nejen do archivu v Moskevské ulici, ale především do nově získaného depotu v Machníně – původně textilní továrny a posléze skladu civilní obrany. Sem dorazily také archiválie z Českodubska, uložené na nevytápěné půdě Muzea Karoliny Světlé v Českém Dubu (1992). Personálně neobsazená pobočka v Českém Dubu byla téhož roku zrušena.

V roce 1993 opustil okresní archiv po 45 letech dům v Moskevské ulici, na jehož statiku byl již od roku 1984 vydán havarijní výměr, a přestěhoval se do postupně adaptovaného františkovského areálu zrušeného Geologického střediska Stavoprojektu Liberec, (etapa I., 1992–1994), do sousedící autoopravny (etapa II., 1996–1997), bývalých dílen (etapa III., 1998–1999) a skladů podniku Potraviny Ústí nad Labem (etapa IV., 2000–2001). Přestavbu budov završila parková úprava celého areálu (etapa V., 2001–2003), kladně a často s jistým překvapením oceňovaná přicházející veřejností.

V důsledku správních reforem (a zániku okresních úřadů na konci roku 2002) byl liberecký okresní archiv od 1. srpna 2002 převeden pod Státní oblastní archiv v Litoměřicích.

V listopadu 2004 byla v SOkA Liberec zřízena restaurátorská dílna, pro péči o písemnosti nejen archivu domovského, ale i okolních okresních archivů. V prosinci 2011 byla zrušena badatelna v depozitáři v Machníně, materiál ke studiu se badatelům dováží do badatelny v Liberci-Františkově.

V současné době v archivu pracuje sedm odborných archivářů, tři restaurátorky, hospodářka, údržbář a uklizečka.

Přehled archivních souborů

Vertical Tabs

Literatura o archivu

CHOCHOLOUŠKOVÁ, Hana. Archivnictví na Liberecku a Státní okresní archiv v Liberci. In: Fontes Nissae, ročn. I. (2000), s. 182–185.

CHOCHOLOUŠKOVÁ, Hana. Cechovní písemnosti ve Státním okresním archivu v Liberci. In: Fontes Nissae, roč. III. (2002), s. 188–205.

CHOCHOLOUŠKOVÁ, Hana. Fondy obecních úřadů uložené ve Státním okresním archivu v Liberci. In: Fontes Nissae, roč. IV. (2003), s. 103–132.

CHOCHOLOUŠKOVÁ, Hana. O fondech Státního okresního archivu v Liberci. In: Fontes Nissae, roč. II. (2001), s. 182–186.

CHOCHOLOUŠKOVÁ, Hana. Osobní fondy ve Státním okresním archivu Liberec. In: Fontes Nissae, roč. XII. (2011), s. 255–270.

CHOCHOLOUŠKOVÁ, Hana. Školství a jeho fondy v okrese Liberec. In: Fontes Nissae, roč. VI. (2005), s. 116–155.

CHOCHOLOUŠKOVÁ, Hana. Vladimír Ruda, promovaný historik: (Sobotka 1. 9. 1922 – Liberec 15. 12. 1990). In: Fontes Nissae, roč. XIII. (2012), č. 2., s. 95–96.

Státní archiv v Jablonci nad Nisou. Průvodce po archivních fondech, zprac. kolektiv pracovníků pod vedením Václava Lukáše. Praha: Archivní správa Ministerstva vnitra, 1956 (Průvodce po archivních fondech; Sv. 3).