BayHStA, Fürstensachen

Archiv

Zkratka archivu: 
BayHStA
Oddělení archivu: 
Abt. I (Ältere Bestände)

Fond

Název fondu: 
Fürstensachen
Popis fondu: 
Im 19.Jahrhundert in der Vorgängerbehörde des Bayerischen Hauptstaatsarchivs, dem Reichsarchiv, nach dem Pertinenzprinzip gebildeter Mischbestand bestehend aus Akten, Korrespondenzen, Genealogien, Rechnungsunterlagen u.a. zur Geschichte des Hauses Wittelsbach. Der Bestand ist nach den Linien gegliedert (Bayern-Ingolstadt, Bayern-Landshut, Bayern-München, Leuchtenberg, Alte Kur, Simmern-Zweibrücken, Pfalz-Neuburg, Pfalz-Sulzbach, Birkenfeld-Zweibrücken mit Birkenfeld-Gelnhausen), innerhalb der Linien chronologisch nach den Vertretern einer Linie. Die Herkunft der in diesem Bestand zusammengezogenen Aktenstücke ist besonders vielfältig.
Rozsah fondu: 
1385
Přístupnost: 
přístupný

Archivní pomůcka

Označení archivní pomůcky: 
DE-BayHStA, Fürstensachen
Název archivní pomůcky: 
Fürstensachen
Časový rozsah archivní pomůcky: 
1200-1800
Autoři archivní pomůcky: 
unbekannt
Rok vzniku archivní pomůcky: 
unbekannt
Podskupina: 
Gesandtschaften
Signatury bohemik: 
184, 208, 260, 343, 374, 558, 687, 782, 964, 974
Popis bohemik: 
Instrukce vévody bavorsko-landshutského Ludvíka IX. pro svého vyslance u českého krále, 1471 (č. 184); snaha vyslanců bavorsko-landshutského vévody Georga, falckraběte Filipa a falcko-mosbašského vévody Otty II. přesvědčit krále uherského a českého Ladislava ve věci zastavení Waldmünchenu, Schwarzenburgu a Rötzu, 1497 (č. 208); bavorsko-landshutský vévoda Ludvík IX. pozývá bavorsko-mnichovské vévody Zigmunda a Albrechta IV., aby společně vyslali poselstvo ke svatému otci do Říma ve ohledně českého krále, 1467 (č. 260); instrukce Albrechta ze Šternberka pro jeho služebníka Valentina Kerdingera, který má jeho jménem důvěrně a tajně jednat se straubinským vicedomem (zástupcem majordoma) vévody Viléma IV. a Ludvíka X. bavorského zu Straubing, Zigmundem ze Schwarzenbergu, 1527 (č. 343); korespondence knížecího bavorského vyslance von Mörmann ve Vídni s tajným radou v Mnichově, jakož i zprávy adresované kurfiřtovi v Bruselu a odtamtud vydané příkazy pro vyslanectví ve Vídni týkající se přesunů rakouských vojsk přes Bavorsko do Tyrol a do Itálie, a také z Čech přes Horní Falc po Rýně, aby obsadila pevnosti, 1700-1702 (č. 687); korespondence a raporty Winklmayra z Vídně a z Prahy adresované vévodovi bavorskému Albrechtu V., 1571 (č. 374); Bodenius podává zprávu z Prahy o zvěstech o bavorsko-salzburských sporech, potom příjezd vznešených osob k císařskému dvoru a dále zpráva o mustrování válečného lidu, poselstvo biskupa Khlesela za účelem uklidnění náboženských nepokojů v Rakousku, zpráva o Sedmihradsku a o Uhrách, 1611-1616 (č. 558); list kurfiřta bavorského Maxa Josefa III. kurfiřtovi falckému kvůli přeložení svobodného pána von Zedtwitz do bavorského dvorního tábora, 1757 (č. 782); žádost Heinricha z Guttensteinu adresována kurfiřtovi falckému Filipovi, aby vyslal dva rady do Plzně a to ke dni, který mu stanoví, vě věci sporu s pány ze Švamberka, 1506 (č. 964); zpráva hofmistrů a radů ustanovených do Prahy pro kurfiřta falckého Ludvíka V. o udělení českých lén kurfiřtovi, 1508-1509 (č. 974)
Poznámky: 
Es ist jeweils am Original genau zu überprüfen, inwieweit bei den Urkunden mit im Betreff genannten bayerisch-böhmischen Adelsfamilien ein Bezug zu Böhmen gegeben ist.

Vertical Tabs