Jste zde

Piette Svoboda nad Úpou, Maršov, 1868-1948

Fond

Název fondu: 
Piette Svoboda nad Úpou, Maršov
Značka fondu: 
Piette
Číslo fondu: 
519
Časový rozsah fondu: 
1868-1948

Archivní fond Piette Svoboda nad Úpou – Maršov představuje důležitou část archivního bohatství uloženého v průmyslovém oddělení Státního oblastního archivu v Zámrsku. Podstatu poměrně dobře dochovaného archivního fondu tvoří písemnosti dokládající rozvoj průmyslového podniku v Podkrkonoší vyrábějícího cigaretový a jemný papír a jeho prodej.
Zakladatel firmy Prosper Piette byl potomkem známé papírenské rodiny Piette de Rivale ve Viel Sam v Alsasku. Jeho otec, Jean Luis Piette (+1833) koupil roku 1816 starý papírenský mlýn v Dillingenu v Sársku a přeměnil jej na strojní papírnu, v níž jako první v Evropě instaloval dva papírenské stroje. Jeho dva odborně vzdělaní synové Louis a Prosper (+1873) rozvíjeli na vědeckém základě teorii papírenské výroby a především začali úspěšně podnikat. A to především na několika místech v Čechách. Roku 1865 koupil Prosper Piette od továrníka Ettricha starou papírnu ve Svobodě nad Úpou a na jednom velkém stroji začal roku 1868 vyrábět ne jen prima cigaretový papír v rolích, arších a knihách, ale i barevný a kopírovací papír. Již tehdy se dostal Prosper Piette na evropské i mimoevropské trhy. V úspěšném podnikání pokračovali jeho synové Prosper (+1928), Julius a Ludvík, kteří využili velké poptávky zejména po kopírovacím papíru. Základem byla však výroba cigaretového papíru na bázi smrkové buničiny nebo dřevoviny, která přísně dbala i o jeho chťovou složku podle přání zákazníků. Součástí výroby byla i produkce barevných a dekoračních papírů a ubrousků. Již tehdy byly tyto výrobky posílány do celého světa a k hlavním exportním zemím patřila Anglie, France, Belgie, Holandsko, Švýcarsko, balkánské a severské státy i Austrálie. Ve všech zemích měla firma své zástupce, kteří sjednávali prodej výrobků označených vodním znamením a ochranou značkou – vlaštovkou, která nese v zobáku dvě písmena P. Firma obdržela nesčetné množství ocenění a vyznamenání a samotný Prosper Piette byl povýšen do šlechtického stavu. Firma patřila do společnosti Vereinigte Österreich und Ungarische Zigaretten und Seiden Papier Fabriken. V meziválečném období se firma orientovala především na německé hospodářské společnosti a jejich cenové a odbytové kartely.
Po roce 1945 byla firma znárodněna, spravována národní správou a později byl podnik začleněn do Krkonošských papíren, národní podnik Hostinné. Samotné písemnosti po roce 1945 často měnily majitele, při čemž byla roku 1949 skartována jeho nejstarší část z let 1865 až 1875. Některé části spisovny o váze 15 tun se dostaly do národně technického muzea v Praze, posléze do Státního ústředního archivu v Praze a v roce 1955 byla registratura předána do Státního archivu v Kuksu a odtud převezena roku 1965 do Zámrsku.
Pro zjevnou důležitost tohoto fondu bylo záhy přistoupeno k jeho inventarizaci a vypracování čtyřsvazkového inventáře. Písemnosti byly rozděleny do dvou původních manipulací. V první byly spisy právní, správní, provozní, druhou skupinu tvořily spisy obchodní povahy řazené ročníkově a v nich podle míst odbytu. Při pořádání účetního materiálu bylo dbáno, aby byly zachovány skupiny jednotlivých odvětví výroby od suroviny k hotovému výrobku, jeho expedici a vyfakturování. Další části inventáře jsou plány, technické popisy výroby, vzorníky papíru, fotografie a tiskoviny. Veškerá korespondence byla vedena převážně v jazyce německém. Vzhledem k tomu, že firma Piette byla nejvýznamějším průmyslovým podnikem na cigaretový papír v Rakousku-Uhersku a pak v Československu, archivní fond má nesmírný význam pro dějiny vývoje papírenského průmyslu i zahraničního obchodu.
Stručný nástin struktury archivního fondu: Úřední a provozní knihy (1872-1944), z nichž velkou důležitost mají mimo jiných knihy kopii (1876-1918), knihy nabídek a zakázek (1875-1944). Spisy věcně manipulované: Právní a správní doklady (1872-1948), daňové záležitosti (1920-1940), zaměstnanci (1900- 1943), závodní rada (1923- 1928). korespondence obchodní a správní podle partnerů (1875-1945), obchodní záležitosti zejména obchodní spojení s Rakouskem a Německem, nabídky a zakázky, export (1900-1945), provoz (1884-1935).
Nejpodstatnější a také nejvzácnější část fondu tvoří obchodní korespondence manipulovaná ročníkově a v ročnících abecedně podle míst. Jde o spisy z období let 1902 až 1941, mající inventární čísla 728- 18 407, kterými jsou označeny odběratelské firmy v jednotlivých místech seřazených vždy v každém roce v abecedním pořadí za sebou . Ve 4 . díle inventáře jsou rejstříky. Místa Melbourne, Kahira, Chicago, Buenos Aires, Tokio a stovky míst v Evropě svědčí o výrobní a obchodní proslulosti této firmy po celém světě.

Metráž fondu: 
232,45
Přístupnost: 
přístupný

Archiv

Zkratka archivu: 
SOA Zámrsk
Oddělelení archivu: 
oddělení archivních fondů a sbírek

Archivní pomůcka

Číslo archivní pomůcky: 
499
Název archivní pomůcky: 
Piette Maršov
Autor archivní pomůcky: 
V. Cibulková-Sekotová, J. Hoffmannová, J. Rajmová, M. Lohniská, J. Křivohlávek, L. Sýkorová
Rok vzniku archivní pomůcky: 
1965